Korekta magnesów w kratownicach
Magnesy, znajdujące się w symbolach kratownicy, definiują połączenia kratownicy. Jeśli niestandardowe kratownice nie łączą się prawidłowo, spróbuj zmienić ich ustawienia lub rozmieszczenie magnesów. Korekta może być konieczna, jeśli symbol kratownicy ma niestandardową geometrię lub jeśli magnesy zostały wstawione w oparciu o nieprawidłowe dane dotyczące połączeń kratownicy.
Magnes kratownicy jest prawidłowo skonfigurowany, gdy:
Jego punkt środkowy jest wyrównany do środka profilu kratownicy (środka połączenia krzyżowego kratownicy).
W przypadku kratownic z wieloma połączeniami typu „Mid-span”, które posiadają połączenia wielokierunkowe wzdłuż profilu kratownicy, punkt środkowy magnesu musi być wyrównany do środka połączenia; zob. Kratownica z wieloma połączeniami typy „Mid-span”.
Jego orientacja odpowiada kątowi osi Y połączenia kratownicy.
Jego „strona do połączenia” (oznakowana strzałką) jest skierowana na zewnątrz, w kierunku kratownicy, z którą ma nastąpić połączenie.
Jego strzałka wskazuje na prostopadłą górną krawędź profilu kratownicy.
Prawidłowo skonfigurowane magnesy w kratownicach trójkątnych
Aby sprawdzić i dostosować magnesy w kratownicach, wykonaj następujące kroki:
Otwórz komponent 3D symbolu w trybie edycji. Zob. Tryb edycji obiektu. Istnieje kilka metod, aby tego dokonać:
W oknie „Ustawienia kratownicy” kliknij przycisk Edytuj magnesy w symbolu. Przejdź do: Definicja niestandardowych parametrów kratownicy, aby zapoznać się z opisem tego okna.
Zaznacz wystąpienie symbolu kratownicy na rysunku i wybierz w menu kontekstowym polecenie Edytuj komponent 3D.
Ewentualnie w Menedżerze zasobów kliknij wybrany zasób prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj komponent 3D.
W oknie edycji zaznacz odpowiedni magnes. Ustawienia zostaną wyświetlone w palecie Info.
Aby edytować magnes, wykonaj następujące kroki:
Edytuj ustawienia magnesu. Zob. Ustawienia magnesu.
Ręcznie przemieść magnes. Pomocne może okazać się narysowanie linii, łączących punkty środkowe po przeciwnych stronach profilu kratownicy. Linie te przecinają się w miejscu, w którym należy wstawić magnes. Użyj narzędzia Przesuń, aby przesunąć magnes do punktu środkowego. W razie potrzeby użyj narzędzia Obróć, aby obrócić magnes pod właściwym kątem względem osi Y.
Ustawienia magnesu
Edycja ustawień magnesu jest możliwa w palecie Info, również w przypadku kratownic wstawionych ręcznie. Zob. Samodzielne wstawianie magnesów.
Click to show/hide the parameters.Click to show/hide the parameters.
Parametr |
Opis |
X/Y/Z |
Zdefiniuj pozycję magnesu. |
Obrót oś X |
Ten parametr wskazuje obrót magnesu na osi X. Ta wartość definiuje domyślny kąt X dla podłączonej kratownicy. |
Obrót oś Y |
Ten parametr wskazuje obrót magnesu na osi Y. Ta wartość definiuje domyślny kąt Y dla podłączonej kratownicy. |
Obrót oś Z |
Ten parametr wskazuje obrót magnesu na osi Z. Ta wartość definiuje domyślny kąt Z dla podłączonej kratownicy. |
Położenie |
Zdefiniuj orientację magnesu. Opcje te odpowiadają sześciu typom orientacji magnesów w niestandardowym narożniku, pokazanym na rysunku w widoku lewym izometrycznym. |
Typ połączenia |
Zdefiniuj typ połączenia z kratownicą |
Połączenie pod kątem obrotu X |
Ten parametr umożliwia podłączenie innych magnesów pod kątem obrotu X. Opcje są oznakowane czarnymi prostokącikami na magnesie. Kratownice trójkątne nie obsługują połączeń pod kątem obrotu X. Brak: podłączona kratownica zawsze będzie wyrównana do strzałki magnesu. 180°: podłączoną kratownicę można wyrównać do strzałki magnesu lub połączyć pod kątem 180°, w zależności od pozycji kursora. 90°, 180°, 270°: podłączoną kratownicę można wyrównać do strzałki magnesu lub połączyć pod kątem 90°, 180° lub 270°, w zależności od pozycji kursora. |
Konstrukcje złożone
W symbolach kratownicy o nietypowej geometrii magnesy mogą wymagać regulacji.
Poniższe przykłady obrazują typy wymaganych magnesów oraz miejsce ich umieszczenia w skomplikowanych narożnikach oraz kratownicach z węzłami typu „Hub” oraz z wielokrotnymi połączeniami typu „Mid-span”, takich jak konstrukcje ramowe czy kratownice modułowe.