Tryb edycji obiektu
Polecenie |
Lokalizacja |
Skrót klawiszowy |
Edytuj [obiekt] |
Modyfikacja Menu kontekstowe |
Ctrl+[ (Windows) Cmd+[ (Mac) |
Do edycji różnych typów zaawansowanych obiektów służy specjalny tryb edycji. Ten tryb pozwala modyfikować różne komponenty obiektu. Gdy zostanie włączony, na ekranie pojawi się okno z pomarańczowym obramowaniem wokół ujęcia widoku. Jeżeli jesteś zadowolony z wprowadzonych zmian, możesz powrócić do zwykłego trybu rysowania.
W zależności od typu obiektu, również inne obiekty mogą być widoczne w oknie edycji.
Podczas edycji następujących obiektów, widoczne będą tylko te obiekty: ekstruzja, ekstruzja wielokrotna i stożkowa, bryła obrotowa, obiekt siatkowy, podłoga, połać dachu oraz definicja symbolu, edytowana w Menedżerze zasobów lub w warstwie prezentacji.
Natomiast w czasie edycji następujących obiektów można wyświetlać inne typy obiektów: grupy, bryły, okna widoku, definicje symboli edytowane poprzez kliknięcie egzemplarza symbolu w warstwie projektowej. Aby włączyć tę funkcję, przejdź do karty Widok w Preferencjach Vectorworks i zaznacz następującą opcję: Pokaż inne obiekty podczas edycji (zob. Preferencje Vectorworks: karta Widok). Aby inne obiekty wyświetlić jako wyszarzone w trybie edycji, skorzystaj z opcji Pokaż inne obiekty jako wyszarzone.
Opcja Pokaż inne obiekty podczas edycji nie działa w przypadku edycji definicji symbolu powstałej z odwróconego wystąpienia symbolu. Próba wykonania tej operacji wywoła na ekranie ostrzeżenie.
Użyj Paska współrzędnych i edytuj ustawienia grupy na Pasku trybów, aby zdefiniować tryb edycji obiektu. Opcje te znajdują się w menu Okno > Edytuj grupę - ustawienia. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zob. Ustawienia paska współrzędnych i edycji grupy.
Aby edytować obiekt, wykonaj następujące kroki:
Zaznacz obiekt, który chcesz edytować.
Zaznacz polecenie mające zastosowanie do danego obiektu (np. Edytuj symbol lub Edytuj ekstruzję).
Opcjonalnie kliknij obiekt dwukrotnie lub prawym przyciskiem myszy i wybierz w menu kontekstowym polecenie Edytuj.
W przypadku symboli, okien widoku, obiektów na bazie ścieżki i profilu, należy edytować poszczególne komponenty obiektu. Jeśli zaznaczysz jeden z tych obiektów, na ekranie pojawi się okno dialogowe, w którym można wybrać komponent, przeznaczony do edycji. Zaznacz żądany komponent i kliknij OK.
LUB: Kliknij prawym przyciskiem myszy obiekt i wybierz z menu kontekstowego polecenie korespondujące z komponentem, który chcesz edytować. Niektóre typy obiektów pozwalają przełączać się między trybami edycji poszczególnych komponentów. Aby edytować ścieżkę lub profil obiektu parametrycznego można skorzystać z opcji w menu kontekstowym Edytuj ścieżkę lub Edytuj profil.
Okno edycji pokazuje element, który ma być edytowany. Kolorowe obramowanie ujęcia widoku oznacza, że obiekt znajduje się w trybie edycji. Polecenie Zamknij znajduje się w menu Modyfikacja, a przycisk Zamknij w prawym górnym narożu ujęcia widoku.
W niektórych specjalnych trybach pracy w ujęciu widoku pojawia się dodatkowa paleta lub specjalny zestaw narzędzi. Takie opcje są dostępne np. podczas modyfikacji komponentów 2D lub 3D symbolu hybrydowego lub obiektu parametrycznego, a także podczas rzeźbienia powierzchni lub edycji warstwic modelu terenu. Więcej informacji na temat wspomnianych palet i narzędzi znajduje się w odpowiednich zagadnieniach w Pomocy Vectorworks.
Wprowadź żądane zmiany.
W przypadku gdy inne obiekty są wyświetlane na rysunku, obiekty w innych warstwach będą uwzględniały ustawienia warstwy (odnoszące się do widoku oraz snapowania do obiektów w innych warstwach), a także ustawienia widoczności warstwy. Snapowanie do innych obiektów, znajdujących się w tej samej warstwie co edytowany obiekt, jest dostępne. Jedyny wyjątek stanowią zielone symbole (powiązane z jednostkami wydruku). Są one edytowalne wyłącznie w skali 1:1, co oznacza, że snapowanie do obiektów, które tej skali nie używają, nie jest możliwe.
Kliknij przycisk Zamknij, aby powrócić do rysunku. Jeśli edytujesz zagnieżdżony obiekt, kliknięcie przycisku Zamknij spowoduje przejście o jeden poziom niżej.