Architect or LandmarkTworzenie komponentów modelu terenu

Komponenty modelu terenu definiują obszary, które są częścią modelu poniżej powierzchni. Aby na przykład zaznaczyć, że model składa się z warstw sztucznych i geologicznych (takich jak ściółka, żwir, gleba i skała podłoża), należy zdefiniować osobny komponent dla każdego z tych elementów, aby zobrazować ich umiejscowienie oraz grubość. Komponenty będą tworzone jako siatki 3D. Widok komponentu, a także specyficzna grubość w punkcie pomiarowym, mogą być zdefiniowane dla okien widoku przekrojów poprzecznych. Dzięki teksturom utworzysz realistyczne widoki przekroju i wyrenderowane widoki. Kiedy nadasz komponentowi odpowiedni materiał, to on właśnie gwarantuje niezbędne wypełnienie, teksturę, atrybuty i dane konstrukcyjne, które są potrzebne do rysowania, renderowania czy tworzenia raportów.

Całkowita grubość modelu terenu jest równa sumie grubości poszczególnych komponentów. Wypełnienie i styl linii, które przypiszesz do komponentu, zostaną wyświetlone tylko w oknach przekroju.

Użyj narzędzia Pipeta, aby skopiować i przenieść ustawienia komponentu z jednego modelu na drugi. Zob. Przenoszenie atrybutów.

Aby zdefiniować komponenty modelu terenu, wykonaj następujące kroki:

Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:

Aby zdefiniować komponent podczas tworzenia modelu terenu lub dodać komponenty do istniejącego modelu terenu, w którym nie włączono jeszcze funkcjonalności komponentów, przejdź do zakładki Komponenty w oknie „Model ukształtowania terenu”. Zaznacz opcję Włącz komponenty poniżej powierzchni, a następnie kliknij Edytuj komponenty.

Aby edytować komponenty istniejącego modelu lub dodać komponenty do istniejącego modelu terenu, w którym nie włączono jeszcze funkcjonalności komponentów, zaznacz model i kliknij Edytuj komponenty w palecie Info. Zostanie wyświetlone okno „Komponenty modelu terenu”. Ewentualnie zaznacz model i w menu kontekstowym wybierz polecenie Edytuj. Następnie w oknie „Edytuj model terenu” kliknij opcję Komponenty.

Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Komponenty modelu terenu”.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Podgląd

W tym oknie zostanie wyświetlony podgląd modelu terenu w przekroju, włącznie z dodanymi komponentami.

Całkowita grubość

To jest całkowita grubość modelu terenu. Wartość tę oblicza się na podstawie sumy grubości wszystkich komponentów. Model zawsze posiada co najmniej jeden komponent.

Rzędna odniesienia

Ten parametr nie ma zastosowania do modelu terenu.

Powierzchnia

Ta sekcja nie ma zastosowania do modeli terenu: wszystkie komponenty mają stałą grubość, chyba że określimy ich grubość zgodnie z opisem w zagadnieniu: Definiowanie grubości komponentu za pomocą punktów pomiarowych

Komponenty

Ta lista zawiera wszystkie komponenty, które tworzą strukturę modelu. Są one ułożone zgodnie z ich kolejnością od góry do dołu, podobnie jak w podglądzie. Aby zmienić kolejność komponentów na liście, kliknij kolumnę # i przeciągnij wybrany element niżej lub wyżej.

Jeśli zaznaczono więcej komponentów, wszystkie wybrane komponenty zostaną przeniesione do nowej lokalizacji.

Rzędna odniesienia

Ten parametr nie ma zastosowania do modelu terenu.

Skos/Komponent z spadkiem

Ten parametr nie ma zastosowania do modelu terenu.

Inne parametry komponentów

Pozostałe kolumny na liście komponentów zawierają bieżące ustawienia modelu, które zdefiniowano w oknie „Ustawienia komponentów krajobrazu”.

Utwórz

Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno „Ustawienia komponentów krajobrazu”, w którym można dostosować domyślne parametry i atrybuty komponentów modelu terenu.

Edytuj

Kliknij ten przycisk, aby w oknie dialogowym „Ustawienia komponentów krajobrazu” edytować wybrane atrybuty komponentów. Wprowadzone zmiany będą miały zastosowanie do wszystkich zaznaczonych komponentów. Ewentualnie dwukrotnie kliknij komponent, aby go edytować. Zostanie otwarte okno „Ustawienia komponentów krajobrazu”.

Powiel

Kliknij ten przycisk, aby powielić zaznaczone komponenty. Duplikaty pojawią się na liście bezpośrednio pod oryginalnymi komponentami.

Usuń

Kliknij ten przycisk, aby usunąć zaznaczone komponenty. Grubość modelu terenu zostanie automatycznie dostosowana.

Poniżej listy z Komponentami kliknij przycisk Utwórz, aby utworzyć nowy komponent lub wskaż komponent, który chcesz edytować i kliknij Edytuj.

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Ustawienia komponentów krajobrazu”. Określ w nim grubość, nazwę oraz inne parametry nowego komponentu. 

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Ogólne

 

Nazwa

Wpisz nazwę komponentu. Ta nazwa zostanie następnie wyświetlona na liście komponentów w oknie „Komponenty modelu terenu”.

Klasa

Wybierz klasę, której atrybuty chcesz użyć. Możesz wybrać jedną z klas istniejących na rysunku lub utworzyć nową klasę. Za pomocą klasy możesz kontrolować widok i widoczność obiektów na rysunku. Zaznacz opcję <Klasa obiektu>, aby komponent umieścić w tej samej klasie co model terenu.

Użyj materiału

Zaznacz tę opcję, aby do komponentu zastosować materiał będący zasobem bibliotecznym. Następnie wybierz materiał z Próbnika zasobów.

Grubość

Wprowadź domyślną grubość komponentu. Grubość model terenu stanowi sumę grubości jej komponentów. Grubość komponentu musi być większa od 0. Grubość komponentu można ustawić tak, by miała różną wartość w zależności od położenia punktów pomiarowych, jak to opisano w kolejnym zagadnieniu.

Wypełnienie - przekrój

Zaznacz wypełnienie, którego użyjesz w oknach przekroju komponentu. Jeśli komponent używa określonego materiału, wypełnienie jest początkowo pobierane z materiału, ale można je zmienić. Zaznacz styl wypełnienia na liście lub wybierz opcję „Styl z klasy”, aby zastosować atrybuty wypełnienia zdefiniowane w klasie. W zależności od wybranego Stylu, można zdefiniować kolor, wzór lub zasób (kreskowanie, obraz, gradient lub motyw).

Pióro - przekrój

Zaznacz wypełnienie, którego użyjesz w oknach przekroju komponentu. Zaznacz żądany styl na liście lub wybierz opcję „Styl z klasy”, aby zastosować atrybuty pióra zdefiniowane w klasie. W zależności od wybranego Stylu, można zdefiniować kolor, wzór lub zasób (styl linii).

Grubość

Wybierz grubość pióra. Aby użyć grubości niestandardowej, na liście wybierz opcję Zdefiniuj grubość linii (zob. Grubość linii).

Tekstura

Zaznacz teksturę, która ma zostać zastosowana do komponentu. Jeśli komponent używa określonego materiału, tekstura jest początkowo pobierana z materiału, ale można ją zmienić. Zaznacz opcję Tekstura klasy, aby zastosować teksturę klasy komponentu (zob. Zagadnienie: Tekstury definiowane według klasy). Zaznacz opcję Tekstura, aby wybrać teksturę z Próbnika zasobów. To ustawienie nadpisuje teksturę materiału lub teksturę klasy.

Karta Renderowanie w palecie Info zawiera dodatkowe opcje umożliwiające definiowanie tekstur w istniejących obiektach; zob. Zarządzanie teksturami w palecie Info i Tekstury na obiektach z komponentami. Tekstury zdefiniowane w palecie Info nadpiszą ustawienia tekstur zaznaczone w tej zakładce, o ile nie zdefiniowano tekstur według stylu.

Powiąż wszystkie atrybuty z klasą

Kliknij ten przycisk, aby atrybuty wypełnienia, pióra i tekstury pobierać z klasy, z wyjątkiem tych pochodzących z materiału.

Usuń wszystkie powiązania z klasą

Kliknij ten przycisk, aby usunąć wszelkie atrybuty wypełnienia, pióra i tekstury powiązane z klasą, a następnie dostosować je samodzielnie. Te ustawienia nie wpływają na definicję materiałów z atrybutami określonymi przez klasę.

Po kliknięciu OK parametr Całkowita grubość modelu terenu zostanie dostosowany do grubości jego komponentów. Utworzone komponenty zostaną wyświetlane w oknie podglądu. Aby zmienić kolejność komponentów na liście, kliknij kolumnę # i przeciągnij dany element niżej lub wyżej. 

Definiowanie grubości komponentu za pomocą punktów pomiarowych

Narzędzie

Zestaw narzędzi

Dodaj punkty pomiarowe

 

Edycja punktów pomiarowych

Parametr grubości można dostosować dla każdego utworzonego komponentu w zależności od lokalizacji. Po zdefiniowaniu komponentów modelu terenu, użyj narzędzia Dodaj punkty pomiarowe, aby móc edytować grubość komponentów w oparciu o położenie punktów pomiarowych. Objętość poszczególnych komponentów można uwzględnić w arkuszach kalkulacyjnych.

W trakcie tej czynności nie ma możliwości dodawania czy usuwania komponentów. W razie potrzeby można to uczynić w oknie „Komponenty modelu terenu”: wystarczy użyć przycisków „Utwórz” lub „Usuń”.


Tryb

Opis

Wstaw

Kliknij, aby wstawić punkt pomiarowy z domyślną grubością komponentu.

Pobierz ustawienia

Kliknij punkt pomiarowy, aby skopiować jego grubości komponentów i zapisać je w ustawieniach domyślnych narzędzia. Dla ułatwienia istniejące punkty zostaną wyróżnione na rysunku.

Przypisz ustawienia

Kliknij punkt pomiarowy, aby zastosować bieżącą domyślną grubość komponentu.

Importuj plik

Importuj plik pomiarowy. Wybierz właściwy plik. Zostanie utworzony zestaw punktów pomiarowych: jeden punkt przypada na jeden wiersz w pliku.

Ustawienia

W oknie „Ustawienia punktów pomiarowych” zdefiniuj domyślne grubości dla komponentów modelu terenu.

Aby edytować grubość komponentu, wykonaj następujące kroki:

Zaznacz model terenu i kliknij w palecie Info przycisk Edytuj geologiczne punkty pomiarowe

Ewentualnie zaznacz model i wybierz w menu kontekstowym polecenie Edytuj. Następnie kliknij opcję Geologiczne punkty pomiarowe w oknie „Edytuj model terenu”. Możesz też kliknąć przycisk Edytuj geologiczne punkty pomiarowe w oknie „Model ukształtowania terenu” (opcja ta jest dostępna dopiero po utworzeniu modelu terenu).

W trybie edycji można korzystać ze specjalnej palety narzędzi o nazwie „Edycja punktów pomiarowych”. Paleta ta jest dostępna wyłącznie w trybie edycji punktów pomiarowych.

Aktywuj narzędzie.

Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:

Importuj zestaw punktów pomiarowych w trybie Importuj plik. W tym celu zaznacz plik, który chcesz importować.

Wstaw pojedynczy punkt w trybie Wstaw.

Aby ustawić domyślną grubość komponentów modelu terenu, należy kliknąć ikonę Ustawienia

W oknie „Ustawienia punktów pomiarowych” wyszczególnione są bieżące komponenty w modelu wraz z domyślną grubością oraz wysokością. Gdy zaznaczysz istniejący punkt pomiarowy, domyślną grubość możesz edytować w polu Grubość komponentu. Jeśli w trybie Pobierz ustawienia wskazałeś inną domyślną grubość, wartości w tym oknie ulegną zmianie.

Aby pobrać domyślną grubość komponentu z istniejącego punktu pomiarowego, wystarczy kliknąć tryb Pobierz ustawienia.

Aby nadać (wkleić) domyślną grubość komponentu w danym punkcie pomiarowym, należy kliknąć wybrany punkt w trybie Przypisz ustawienia.

Możesz wstawiać punkty pomiarowe poprzez ich import lub tryb Wstaw, a następnie dostosować grubość komponentów w tych punktach w palecie Info (lub przy użyciu trybów Pobierz ustawienia i Przypisz ustawienia).

Paleta Info wyświetla bieżącą grubość każdego komponentu zdefiniowanego dla modelu terenu. W razie potrzeby skoryguj grubość w określonej lokalizacji.

Po zakończeniu edycji kliknij przycisk Zamknij geologiczne punkty pomiarowe w górnym prawym rogu lub w menu Modyfikacja zaznacz tak samo brzmiące polecenie, aby powrócić do rysunku.

Ewentualne zmiany komponentów zostaną zastosowane do modelu. Model terenu wykorzystuje komponenty i geologiczne punkty pomiarowe do generowania szacunkowych zmian wysokości komponentów. Okna przekroju prawidłowo obrazują warstwy geologiczne, a komponenty mogą być uwzględnianie w raportach. 

Tworzenie modelu terenu

Zagadnienie: Biblioteki

Paleta Atrybuty

Definiowanie i edycja motywów

Zagadnienie: Zasoby materiałowe

Zastosowanie materiałów

Właściwości klas

Ustawianie atrybutów według klasy

Tworzenie modelu terenu

Tryb edycji obiektu