Zagadnienie: Grupy robocze i korelacje

Korelacje

Istnieje możliwość zastosowania w aktywnym projekcie Vectorworks elementów rysunkowych pochodzących z innego pliku poprzez utworzenie korelacji. Możesz w ten sposób usprawnić swój przepływ pracy oraz zwiększyć spójność projektów. Jeżeli skorelowany obiekt zostanie zmieniony w pliku źródłowym, zmiana ta zostanie zastosowana również w pliku docelowym. Aktualizacja korelacji może odbywać się automatycznie lub ręcznie. Jest to dobra metoda na udostępnianie spersonalizowanych treści dostosowanych do poszczególnych projektach, zwłaszcza jeśli są one regularnie aktualizowane.

Dzięki grupom roboczym kilku użytkowników może jednocześnie pracować nad tym samym plikiem projektu, przy czym każdy użytkownik może zarezerwować dla siebie określoną część projektu. Jeśli korzystasz z opcji udostępniania projektu, możesz tworzyć korelację ze zwyczajnymi plikami Vectorworks z poziomu pliku projektu i na odwrót (zob. Interakcje w dokumencie roboczym, aby uzyskać więcej informacji). (wymagana wersja branżowa Vectorworks)

Można utworzyć korelację pomiędzy aktywnym plikiem a:

warstwą projektową z zewnętrznego pliku Vectorworks, gdzie wszystkie klasy i obiekty z warstwy projektowej w pliku źródłowym Vectorworks możesz zaimportować do warstwy projektowej w pliku docelowym (korelacja na zasadzie „importu do warstwy projektowej”);

zewnętrznym plikiem Vectorworks, którego zawartość importowana jest do okna widoku w pliku docelowym – jak w przypadku każdego okna widoku możesz wskazać klasy i warstwy, które mają być widoczne w oknie widoku (wymagana wersja branżowa Vectorworks)

zasobami (takimi jak kreskowania, arkusze kalkulacyjne, symbole itd.) pochodzącymi z innych plików Vectorworks, które następnie można wykorzystać w swoich projektach;

plikami DXF/DWG i DWF (zob. Korelacje DXF/DWG i DWF); obrazami i plikami PDF (zob. Import obrazu i Import plików PDF (3D)), plikami Revit (zob. Korelacje z plikami Revit) i plikami IFC (zob. Mapowanie klas i kondygnacji); (wymagana wersja branżowa Vectorworks).

Grupy robocze

W celu zapewnienia większej spójności i wydajności pracy możesz utworzyć dla współpracowników środowisko grupy roboczej w sieci lokalnej (wymagana wersja branżowa Vectorworks). Dostęp do współdzielonej zawartości można uzyskać poprzez palety i okna dialogowe w Vectorworks oraz za pośrednictwem Menedżera zasobów i Próbnika zasobów. Współdzielone pliki mogą zawierać m.in. szablony, symbole, ramki rysunkowe, ustawienia eksportu i środowiska robocze, z których będą korzystać wszyscy użytkownicy.

Strategie postępowania w przypadku tworzenia grup roboczych i korelacji

Przed utworzeniem grupy roboczej i korelacji należy dokładnie ustalić wszystkie warunki współpracy nad projektem. Określ strategię nazewnictwa, zabezpieczania i aktualizacji plików źródłowych. Informuj innych na bieżąco o ważnych zmianach, takich jak usunięcie pliku źródłowego lub zasobów, które są skorelowane z kilkoma innymi plikami.

Zmiana nazwy lub lokalizacji pliku powoduje usunięcie korelacji. Skorelowane obiekty z pliku źródłowego będzie można zaktualizować dopiero po przywróceniu korelacji.

Zagadnienie: Tworzenie korelacji z warstwą

Dodawanie i edycja korelacji wyświetlanych jako warstwy

Tworzenie skorelowanego okna widoku w warstwie projektowej

Ustawienia korelacji

Tworzenie hierarchii korelacji

Aktualizacja korelacji

Przywracanie przerwanych korelacji

Tworzenie korelacji z zasobami

Usuwanie korelacji

Otwieranie skorelowanych plików

Wymiana plików za pośrednictwem folderów grup roboczych