Zagadnienie: Tworzenie korelacji z warstwą
Możliwe jest tworzenie korelacji z kompletną warstwą, w tym wszystkimi klasami i zasobami, jak również z dowolnym zasobem w pliku źródłowym. Korelacje z warstwami projektowymi można wyświetlić w oknie widoku. Nazwa skorelowanego obiektu wyświetlana jest w Menedżerze zasobów i w oknie dialogowym Organizacja kursywą.
Istnieją dwa sposoby tworzenia korelacji z warstwami projektowymi:
W przypadku Vectorworks Fundamentals warstwy projektowe zostaną zaimportowane do pliku docelowego po utworzeniu korelacji. Z myślą o zachowaniu zgodności z poprzednimi wersami wersje branżowe Vectorworks obsługują także tę metodę (zob. Dodawanie i edycja korelacji wyświetlanych jako warstwy).
Jeśli pracujesz w wersjach branżowych Vectorworks, zalecamy najpierw utworzyć okno widoku w warstwie projektowej, a następnie korelację z potrzebnymi warstwami projektowymi z pliku źródłowego. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego typu korelacji, zob. Tworzenie skorelowanego okna widoku w warstwie projektowej
Zależnie od typu obiekty, z którym utworzono korelację, istnieje możliwość aktualizacji pliku źródłowego z poziomu pliku docelowego.
Jeśli włączona jest edycja bezpośrednia In-Place, edycja i zmiana nazwy zasobów możliwa jest w pliku docelowym, co powoduje automatyczną aktualizację odpowiednich zasobów w pliku źródłowym; zob. Ustawienia korelacji i Tworzenie korelacji z zasobami.
Obiekty znajdujące się w warstwach skorelowanych poprzez import warstwy są zablokowane. Obiekty te można odblokować i edytować w pliku docelowym, ale zmiany te nie zostaną zastosowane w pliku źródłowym. Dodatkowo jeśli obiekty te zmienią się w pliku źródłowym i korelacje w pliku docelowym zostaną zaktualizowane, skorelowane elementy zostaną nadpisane, tak aby zgadzały się z plikiem źródłowym. Oznacza to, że aby wprowadzić trwałe zmiany w skorelowanym obiekcie, wszelkie zmiany należy wykonywać w pliku źródłowym, a nie docelowym.
Nie można bezpośrednio edytować obiektów znajdujących się w warstwach skorelowanych poprzez utworzenie okna widoku w warstwie projektowej. Można natomiast otworzyć plik źródłowy z poziomu korelacji, edytować go, a następnie powrócić do pliku docelowego i przejrzeć zmiany.
Dla obu trybów tworzenia korelacji z warstwą projektową obowiązuje następujący system:
Udostępnianie i aktualizacja danych projektowych odbywa się warstwa po warstwie.
W przypadku utworzenia korelacji za pomocą importu warstw, skorelowane warstwy traktowane są jako tylko do odczytu: każda zmiana wprowadzona w skorelowanych danych lub każda informacja dodana do skorelowanych warstw zniknie w chwili zaktualizowania skorelowanej warstwy.
Zmiana nazw skorelowanych warstw nie jest możliwa.
Zasoby w warstwach, które zostały skorelowane z poziomu pliku źródłowego, mają pierwszeństwo względem zasobów w pliku docelowym.
W przypadku wystąpienia konfliktów nazw istniejących symboli w bieżącym pliku, można je rozwiązać, przenosząc symbole do innych lokalizacji lub zmieniając nazwy warstw.
W oknie widoku w arkuszu prezentacji nie można utworzyć korelacji z warstwą, znajdującą się w innym pliku źródłowym. W takim przypadku należy najpierw utworzyć korelację z plikiem źródłowym i zaznaczyć warstwy, które chcesz zaimportować do pliku docelowego. Następnie należy ustawić zaimportowane warstwy jako widoczne w oknie widoku w arkuszu prezentacji. Jeśli tworzysz korelacje poprzez okno widoku w warstwie projektowej (wymagana wersja branżowa Vectorworks), utwórz okno widoku w warstwie projektowej w pliku źródłowym i ustaw wybrane warstwy jako widoczne. Następnie ustaw warstwę projektową zawierającą okno widoku jako widoczną w oknie widoku w arkuszu prezentacji.
Gdy plik źródłowy ma nadane dane georeferencyjne (wymagana wersja branżowa Vectorworks), skorelowane warstwy lub okna widoku w warstwie projektowej są automatycznie poddawane transformacji – jeśli zaistnieje taka potrzeba – aby były zgodne z ustawieniami GIS pliku źródłowego (pod względem rzutu, środka układu współrzędnych i/lub kąta północy geograficznej (GeN)). Natomiast nie ma to wpływu na rzeczywiste ustawienia GIS pliku źródłowego, nawet jeśli ustawienia w obydwu plikach różnią się. Jeśli ustawienia georeferencji pliku źródłowego ulegną później zmianie, korelacje mogą wymagać aktualizacji, aby transformacja przebiegła prawidłowo.