Tła Renderworks
Tła Renderworks reprezentują rozmaite tła wykorzystywane w renderowaniu, takie jak chmury, kolory, gradienty, importowane obrazy lub panoramy. Tła stosuje się do poszczególnych okien widoku lub wszystkich warstw projektowych na rysunku. Mogą też być uwzględniane w stylach Renderworks. Niektóre tła Renderworks zapewniają tylko odpowiednie tło dla rysunku, podczas gdy inne dostarczają oświetlenie w czasie renderowania.
Tła Renderworks to zasoby, które są zapisywane w pliku i wyświetlane w Menedżerze zasobów oraz Próbniku zasobów. Można je później nadawać oknom widoku przy użyciu palety Info. Tła Renderworks można też udostępniać, podobnie jak każdy zasób. W bibliotekach Vectorworks znajdują się różnorodne tła, jak również niektóre style Renderworks, które dysponują tłami. Oprócz tego istnieje możliwość tworzenia własnych teł niestandardowych. Więcej informacji na temat tworzenia zasobów znajduje się w zagadnieniu: Tworzenie nowych zasobów.
Tło Renderworks obrazujące wschód słońca, do którego zastosowano efekt światła wolumetrycznego, dodaje scenie złotą poranną mgłę
Zalecaną metodą pracy jest zdefiniowanie tła Renderworks zgodnie z oknem widoku, a nie z warstwą projektową. Pozwala to na elastyczne dobieranie innego tła dla każdego okna widoku z osobna oraz skraca czas renderowania.
Jeśli używasz stylu Renderworks, w którym wykorzystywane jest tło, edycja samego tła nie jest możliwa.
Jeśli ustawisz tło Renderworks dla warstwy projektowej, wszystkie warstwy projektowe na rysunku będą używać tego samego tła.
Jeśli warstwy projektowe posiadają tło Renderworks, jest to domyślne tło dla nowych okien widoku. Jeśli tło nie jest zdefiniowane przez styl Renderworks, możesz je edytować w palecie Info zaznaczonego okna widoku.
Chmury oraz tła jedno- i dwukolorowe stanowią ogólne tło rysunku, dzięki czemu nie wydaje się on pływać w przestrzeni. Mogą one również imitować głębię perspektywiczną, gdy projekt posiada podłoże, choć nie kreują poczucia skali czy odległości.
Tło obrazu to generalnie obraz 2D umieszczony z tyłu rysunku. Przypomina to tzw. horyzont ustawiony w głębi sceny teatralnej. Tło w postaci obrazu działa poprawnie w oknie widoku z ustawionym widokiem i perspektywą. Jeśli jednak widok ulegnie zmianie, tło obrazu może przestać działać prawidłowo. Jeśli korzystasz z narzędzi „Nawiguj” lub „Orbituj”, możesz zobaczyć krawędzie, a nawet „zajrzeć za obraz”, jeśli jest on stosowany w warstwie projektowej. Jeśli nie masz obrazu panoramicznego, ale chcesz stworzyć podobny efekt za pomocą płaskiego obrazu, zmapuj (odwzoruj) ten obraz na walec lub inny krzywoliniowy kształt, a następnie „owiń” nim swój model.
Panoramiczny obraz (w tym realistyczne niebo) otacza rysunek jak wielkie sklepienie. Jeśli masz panoramiczny obraz modelu, możesz wyświetlać różne elementy modelu z różnych lokalizacji w projekcie.
Panoramiczne tło może stanowić źródło światła kontrowego (tylnego) na rysunku, a w niektórych przypadkach nawet realistycznych odbić z otoczenia. Aby osiągnąć wymaganą kombinację efektów tła i oświetlenia, można użyć różnych teł Renderworks, aby uzyskać tło i oświetlenie kontrowe, a w określonych sytuacjach odbicia z otoczenia. Niektóre obrazy HDRI mogą być używane do tworzenia obrazów panoramicznych odzwierciedlających światło i kolor.
Realistyczne niebo reprezentuje tylko niebo, a nie określone tło jak typowy obraz panoramiczny. Jednakże ze względu na fakt, że jest rodzajem panoramicznego tła, „otacza” rysunek i może być źródłem oświetlenia kontrowego.
Jeżeli realistyczne niebo zastosujesz w połączeniu z narzędziem Heliodon (wymagana wersja branżowa Vectorworks), widok nieba będzie odpowiadał ustawieniom lokalizacji, czasu i pory dnia.
Efekt rozproszonego światła we mgle będzie dostępny, gdy w ustawieniach tła Renderworks włączysz opcję Pokaż efekt światła wolumetrycznego.