Zagadnienie: Analiza statyczna konstrukcji w Braceworks
Projektowanie systemów podwieszeń jest integralnym elementem branży rozrywkowej i wystawienniczej. Pakiet poleceń i narzędzi Braceworks® umożliwia wstawianie i łączenie konstrukcji nośnych (takich jak kratownice i rury oświetleniowe), dodawanie wciągarek oraz innych podpór, a następnie mocowanie obciążeń do tych obiektów.
W przypadku licencji Braceworks system wykorzystuje tzw. metodę MES (ang. Finite Element Method), czyli metodę elementów skończonych do dokładnej analizy sił konstrukcyjnych w systemie podwieszenia. Ma to służyć ustaleniu, czy konstrukcja jest prawidłowa, tj. wykonalna. Raporty i eksport danych w formacie DSTV lub SCIA pozwalają na współdzielenie kalkulacji i ich walidację przez kolegów-inżynierów budownictwa.
Funkcje dostępne tylko w wersji Braceworks
Wersja Vectorworks Spotlight zawiera wiele funkcji wersji Braceworks, służących do rysowania podwieszeń i dodawania obciążeń. To pozwala użytkownikom Spotlight na korzystanie z tych narzędzi oraz przeprowadzenie kontroli systemu. Użytkownik Spotlight będzie musiał niekiedy dodać ręcznie dostępne polecenia do środowiska roboczego.
Do wykonania kalkulacji i tworzenia raportów wymagana jest jednak licencja Braceworks.
Analiza konstrukcji w programie Braceworks przeprowadzana jest przez rdzeń MES, który wykona obliczenia na obiektach podwieszenia znajdujących się na rysunku Vectorworks (w tym na kratownicy, kratownicy prostej, kratownicy łukowej, rurze oświetleniowej oraz drabince oświetleniowej). Każdy obiekt jest traktowany oddzielnie w kalkulacji. Rdzeń MES uznaje kratownicę regulowaną zawiasową za połączenie, zaś wszystkie inne kratownice, rury i elementy drabinek za belki. Aby zdefiniować właściwy typ belki lub połączenia, każdy z tych obiektów zawiera informacje o przekroju poprzecznym. Jest to niezbędne do prawidłowych obliczeń.
Polecenia wymagające licencji Braceworks |
|
Oblicz wszystkie obiekty Oblicz kombinację obciążeń Oblicz widoczne obiekty Oblicz zaznaczone obiekty |
Eksportuj strukturę Braceworks Utwórz analizę Przegląd kalkulacji Skaluj linie oddziaływań |
Zagadnienie: Praca w Braceworks
Projektanci oświetlenia, oprócz narzędzi i funkcji Spotlight, mogą stosować Braceworks w ramach procesu projektowania, zaś specjaliści od systemów podwieszeń mogą wykorzystywać wersję Braceworks do tworzenia, analizowania i generowania kompletnej dokumentacji obiektów podwieszenia. Proponowana metoda pracy będzie się różnić w zależności od typu projektu, miejsca montażu, samego wydarzenia oraz od tego, czy posiadasz licencję Spotlight czy Braceworks.
Tworzenie pliku miejsca montażu (ang. venue file)
Na początku projektowania podwieszenia utwórz plik miejsca montażu (lub „plik obiektu”), który definiuje punkty podwieszenia. Ten plik może być ponownie wykorzystany do innych eventów w tej samej lokalizacji.
Zdefiniuj podstawowe parametry rysunku: ustaw skalę warstwy, utwórz warstwy, skonfiguruj Ustawienia Spotlight itd.
Utwórz warstwy dopasowane do potrzeb podwieszenia. Na przykład, aby wstawić system podwieszenia na targach, należy umieścić każde stoisko w osobnej warstwie projektowej. Dokumentacja może być uporządkowana według warstw, aby otrzymać listę elementów dla każdego stoiska oddzielnie.
Wymodeluj przestrzeń, w tym ściany i stałe elementy sceniczne.
Aby zdefiniować dostępne punkty podwieszenia, użyj narzędzia Istniejący punkt podwieszenia, polecenia Wstaw istniejący punkt podwieszenia do zaznaczenia oraz narzędzia Człon konstrukcyjny. Jeśli istniejące punkty nie są wystarczające, użyj narzędzia Kratownica podstawowa, aby umieścić system kratownic na rysunku.
Określ limity obciążenia dla istniejących punktów podwieszenia, definiując ich dopuszczalne siły.
Braceworks dla projektantów oświetlenia
Projektanci oświetlenia mogą tworzyć pliki Braceworks, modyfikując nieznacznie swoją dotychczasową metodę pracy. Aby zredukować niepotrzebną geometrię, użyj narzędzi: Kratownica, Kratownica prosta i Kratownica łukowa, a także narzędzi Rura oświetleniowa i Drabinka oświetleniowa. Urządzenia oświetleniowe i inne obciążenia mogą być mocowane bezpośrednio do tych obiektów. Polecenie Przekształć w obiekt nośny służy do tworzenia niestandardowych obiektów nośnych, zbudowanych z wielu obiektów podwieszenia lub innych geometrii.
Braceworks dla projektantów podwieszenia
Współpracuj ze wszystkimi specjalistami zaangażowanymi w projekt podwieszenia.
Opcjonalnie: skonfiguruj ewidencję kratownic za pomocą dostępnych typów i długości kratownic. W tym celu zaznacz polecenie Zastąp kratownicę i kliknij przycisk Ewidencja kratownicy.
Zdefiniuj ustawienia Braceworks. Zob. Ustawienia Braceworks.
Utwórz konstrukcję podwieszania na rysunku. Wstaw kratownicę przy użyciu narzędzia Kratownica. Tryb Automatyczne połączenie powinien być aktywny, aby elementy podwieszenia tworzyły system. Temu samemu służą również narzędzia Kratownica prosta i Kratownica łukowa. Aby wstawić rurę oświetleniową, zastosuj narzędzie Rura oświetleniowa, natomiast do drabinki oświetleniowej użyj narzędzia Drabinka oświetleniowa.
Braceworks traktuje kratownice regulowane zawiasowe jak połączenia, zaś inne kratownice, rury i drabinki oświetleniowe jak belki.
Jeśli to konieczne, wstaw połączenia między obiektami systemu podwieszenia. W celu uzyskania połączenia, użyj polecenia z Wstaw połączenie z menu Braceworks. Wciągarka zostanie umieszczona automatycznie. Gdy będzie konieczna większa precyzja, zastosuj narzędzie Wstaw połączenie (z zestawu narzędzi Systemy podwieszeń), aby wstawić wciągarkę lub połączenie krzyżowe.
W razie potrzeby ze względu na stan magazynowy lub inne wymagania, zmień odcinki linii kratownic na inne długości za pomocą polecenia Zastąp kratownicę lub zastąp jeden typ kratownicy innym przy użyciu polecenia Zastąp typ kratownicy.
W przypadku urządzeń oświetleniowych i innych obciążeń użyj polecenia Przekształć w obiekt nośny, aby grupować podwieszenia w pojedynczy obiekt nośny.
W przypadku różnorodnych typów obiektów, dodawaj obciążenia do rysunku, takie jak oświetlenie, kolumny głośnikowe, ekrany projekcyjne itd. Ewentualnie wstaw obciążenie skupione lub rozłożone przy użyciu narzędzia Obciążenie. Funkcja automatycznego łączenia powoduje, że obciążenie jest snapowane do właściwego punktu.
Wszelkie elementy, które nie są potrzebne do obliczeń, powinny być przechowywane w innych warstwach niż elementy, które podlegają analizie (wymagana wersja Braceworks).
Za pomocą narzędzi Wciągarka i Zawiesie utwórz elementy podparcia w systemie podwieszenia.
Uruchom polecenia analizy systemu (najpierw dla zaznaczonych, a następnie dla wszystkich obiektów), aby znaleźć błędy, takie jak: niepodłączone obciążenia lub wciągarki, nieprawidłowo wyrównane lub niepodparte obiekty.
Napraw wszystkie znalezione błędy (wymagana wersja Braceworks). Pomocne w tym są oznaczone kolorami adnotacje, dostępne w kalkulacjach i raportach Braceworks.
Ukryj warstwy, które nie uczestniczą w obliczeniach, a następnie włącz obliczenia, najpierw dla podzbioru obiektów za pomocą polecenia Oblicz zaznaczone obiekty, a następnie dla wszystkich widocznych elementów przy użyciu polecenia Oblicz widoczne obiekty (wymagana wersja Braceworks).
Aktywuj obliczenia na wszystkich obiektach podwieszenia za pomocą polecenia Oblicz wszystkie obiekty. W ten sposób zweryfikujesz „wykonalność” systemu (wymagana wersja Braceworks).
Jeśli to konieczne, wprowadź zmiany w systemie.
Wygeneruj widoki uproszczone dla podwieszeń i dołączonych obciążeń.
Eksportuj niezbędną dokumentację dla układów wciągarek i zawiesi. W tym celu użyj poleceń: Utwórz raport o wciągarkach, Utwórz raport o zawiesiach i Utwórz schemat elementów zawiesia.
Wygeneruj kalkulację obiektów (wymagana wersja Braceworks).
W razie potrzeby można eksportować raporty, udostępniając dane (w plikach PDF, DSTV lub plik SCIA) inżynierom, współpracownikom lub klientom z branży budowlanej (wymagana wersja Braceworks).