Tworzenie i edycja środowisk roboczych
Polecenie |
Lokalizacja |
Środowiska robocze |
Narzędzia > Środowiska robocze |
Aby utworzyć niestandardowe środowisko robocze, możesz zmodyfikować istniejące środowisko robocze, utworzyć kopię bieżącego środowiska roboczego lub utworzyć zupełnie nowe środowisko robocze. Możesz albo utworzyć kilka środowisk przeznaczonych do różnych czynności projektowych, albo dostosować pojedyncze środowisko do swoich własnych potrzeb.
Zmodyfikowane środowiska robocze innych użytkowników mogą zawierać narzędzia lub polecenia, które nie są dostępne w ramach Twojej aktualnej licencji Vectorworks. Okno dialogowe Edytuj środowisko robocze informuje o tym, które polecenia i narzędzia nie są dla Ciebie dostępne w dostosowanym środowisku roboczym. Gdy spróbujesz zaznaczyć narzędzie lub polecenie nieobsługiwane w ramach Twojej licencji, otrzymasz odpowiednie powiadomienie.
Do modyfikacji dostępnych dla środowisk roboczych należą:
dodawanie menu, palet, profili, narzędzi i poleceń
usuwanie nieużywanych menu, palet, profili, narzędzi i poleceń
zmiana kolejności i pozycji menu, profili, narzędzi i poleceń
dodawanie, modyfikacja, usuwanie i drukowanie skrótów klawiszowych do narzędzi i poleceń
konfiguracja menu kontekstowych
zapisywanie położenia palet i ustawień mających mieć zastosowanie do środowisk roboczych
definiowanie ikon dla poszczególnych narzędzi
Można także tworzyć spersonalizowane narzędzia, polecenia i obiekty dostępne w ramach wtyczek. Zob. Używanie skryptów.
Podczas aktualizacji Vectorworks możesz skorzystać z Menedżera migracji (zob. Menedżer migracji), aby zaktualizować swoje niestandardowe środowiska robocze do ostatniej wersji.
Użytkownik ma do dyspozycji różne tryby tworzenia środowisk roboczych:
Zaznacz Narzędzia > Środowiska robocze > Środowiska robocze, aby przejść do menedżera wszystkich dostępnych środowisk roboczych.
Zaznacz Narzędzia > Środowiska robocze > Edytuj bieżące środowisko robocze, aby dostosować aktywne środowisko robocze.
Zaznacz polecenie Edytuj w menu zestawu narzędzi lub palety, aby dostosować część z aktywną(-ym) paletą/zestawem narzędzi w bieżącym środowisku roboczym.
Aby zarządzać wszystkimi środowiskami roboczymi:
Zaznacz polecenie Środowiska robocze.
Zostanie otwarte okno dialogowe „Środowiska robocze”.
Kliknij, aby pokazać/ukryć opcje.Kliknij, aby pokazać/ukryć opcje.
Polecenie |
Opis |
Nowy |
Kliknij ten przycisk, aby utworzyć nowe środowisko robocze. |
Edytuj |
Kliknij ten przycisk, aby otworzyć zaznaczone środowisko robocze w oknie dialogowym Edytuj środowisko robocze. W tym miejscu można edytować tylko jedno środowisko jednocześnie. Jeśli edytujesz jedno z domyślnych środowisk roboczych w Vectorworks, program zapisze jego zmodyfikowaną kopię w folderze użytkownika, a oryginał zachowa w folderze programu. |
Powiel |
Kliknij ten przycisk, aby utworzyć nowe środowisko robocze na bazie zaznaczonego środowiska. Kopie automatycznie otrzymują przyrostek „Kopia”, dodany do nazwy pierwotnego środowiska roboczego. |
Usuń |
Kliknij ten przycisk, aby na trwałe usunąć zaznaczone środowisko robocze z folderu użytkownika. Usunięcie domyślnych środowisk roboczych nie jest możliwe. Gdy usuniesz aktywne środowisko robocze, Vectorworks ponownie załaduje się, pobierając jako aktywne środowisko pierwsze środowisko robocze z dostępnych na liście. |
Poprzednia wersja |
Kliknij ten przycisk, aby usunąć zaznaczone środowisko robocze z folderu użytkownika, jeśli w folderze grupy roboczej lub programu istnieje środowisko o tej samej nazwie. Gdy użyjesz tej funkcji do niestandardowego środowiska roboczego z folderu programu, zostaną przywrócone jego ustawienia domyślne. Jeśli do poprzedniej wersji przywrócisz aktywne środowisko robocze, Vectorworks ponownie załaduje z folderu programu środowisko robocze o tej samej nazwie. |
Eksportuj |
Wyeksportuj zaznaczone środowisko robocze jako plik tekstowy. Aby wyeksportować listę wszystkich elementów menu, narzędzi i skrótów klawiszowych zawartych w bieżącym środowisku roboczym, kliknij Eksportuj. Gdy pojawi się takie zapytanie, wprowadź nazwę pliku i jego lokalizację. W pliku tekstowym znajdzie się także wyszczególnienie przycisków wykorzystywanych przez Vectorworks lub system operacyjny, skróty niemodyfikowalne przez użytkownika oraz skróty klawiszowe, które można edytować w oknie Edytuj środowisko robocze. |
Otwórz (macOS) Pokaż lokalizację (Windows) |
Kliknij ten przycisk, aby otworzyć folder zawierający zaznaczone środowisko robocze. |
Wybierz z listy środowisko robocze i kliknij Edytuj lub Nowe, aby utworzyć nowe środowisko robocze.
Zostanie otwarte okno dialogowe Edytuj środowisko robocze.
Środowiska robocze o tych samych nazwach, ale znajdujące się w różnych lokalizacjach na dysku, nie zostaną wyświetlone na liście; środowiska robocze z folderów grupy roboczej nadpiszą środowiska z folderu programu, natomiast środowiska z folderu użytkownika nadpiszą środowiska zarówno z folderu grupy roboczej, jak i programu.
Wprowadź potrzebne zmiany według wytycznych opisanych w poniższych zagadnieniach.
Edycja palet i profili narzędzi
Edycja specjalnych skrótów klawiszowych
Niektóre skróty w Vectorworks są zarezerwowanego dla systemu operacyjnego Windows lub Mac. Okno dialogowe Edytuj środowisko robocze nie zezwala na to, aby tego typu skróty przypisywać do palet lub narzędzi. Jeśli jednak tak się zdarzy, skróty zarezerwowane dla systemu Windows lub macOS w większości przypadków nadpiszą skróty przypisane w Vectorworks.
Jeśli dany element dodany zostanie do menu, palety lub profilu więcej niż jeden raz, element ten wyświetlony zostanie w obu lokalizacjach. W takiej sytuacji zaznacz zdublowane narzędzie lub polecenie, z którego chcesz zrezygnować, a następnie naciśnij klawisz Delete w celu jego usunięcia.
Po ukończeniu personalizacji lub tworzenia środowiska roboczego, kliknij OK, aby zamknąć okno dialogowe „Środowiska robocze”.