Import istniejących drzew z pliku pomiarowego
Polecenie |
Wersja: Lokalizacja |
Importuj plik pomiarowy drzew |
Vectorworks Design Suite: Design Suite > Istniejące drzewa Vectorworks Landmark: Krajobraz > Istniejące drzewa |
Środowisko Krajobraz pozwala na import pliku pomiarowego istniejących drzew, dzięki czemu użytkownik może automatycznie tworzyć istniejące drzewa na rysunku. Ponadto istnieje możliwość powiązania z drzewami niezbędnych informacji, włącznie z lokalizacją. Dzięki powiązaniu danych pomiarowych z parametrami oraz rekordami istniejących drzew, w plikach zostaną utworzone obiekty Vectorworks (lub obszary pomiarowe zawierające te obiekty) wraz z zaimportowanymi danymi. Po wprowadzeniu zmian można dane z raportu dotyczącego istniejących drzew wyeksportować w postaci pliku tekstowego.
W przypadku importu współrzędnych geograficznych (lub obszarów pomiarowych), zawierających szerokość/długość geograficzną, należy najpierw skonfigurować georeferencje pliku. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniego układu współrzędnych dla tych danych. Zob. Dodawanie georeferencji do dokumentu.
Istnieje też możliwość utworzenia miejsc geometrycznych zamiast drzew i skojarzenia tych obiektów z danymi rekordu. Te miejsca geometryczne wraz z danymi zostaną wyeksportowane - w razie potrzeby - w formacie shape.
Aby zaimportować istniejące drzewa z pliku pomiarowego, wykonaj następujące kroki:
Zaznacz polecenie.
Zaznacz plik, który chcesz importować i kliknij Otwórz.
Na ekranie pojawi się okno dialogowe Importuj plik pomiarowy. Wskaż, jak dane pomiarowe mają zostać zaimportowane i skojarzone z parametrami istniejących drzew w pliku Vectorworks. Użytkownik może zapisać ustawienia w celu ich ponownego zastosowania w przyszłości.
Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.
Wyznacz dla każdego elementu w Kolumnie, jak go należy skojarzyć z parametrem istniejącego drzewa. W tym celu zaznacz żądany parametr dla opcji Zaznaczony parametr. Wskaż jednostki, jeżeli nie będą się one pokrywać z domyślnymi jednostki dokumentu. Zaznacz wiersz, który chcesz dodać do rekordu niestandardowego.
Skojarzone dane zostaną zmapowane automatycznie, o ile ich typ jest kompatybilny. Na przykład: jeżeli parametr Wysokość został zmapowany, wartość wysokości z pliku pomiarowego zostanie pobrana dla parametru Wysokość istniejącego drzewa. Zmapowany parametr Kondycja zostanie zdefiniowany zgodnie z wyborem, jeżeli wartość w pliku pomiarowym pokrywa się z domyślną opcją (Doskonała, Dobra, Średnia, Słaba). Jeżeli natomiast zaimportowana wartość różni się od wartości domyślnej, parametr Kondycja zostanie zdefiniowany jako niestandardowy.
Podczas mapowania danych georeferencyjnych do szerokości/długości geograficznej, program rozpoznaje, kiedy dane w wierszu składają się z pojedynczego zapisu, pary lub serii podwójnych wartości.
Współrzędna X, współrzędna Y, współrzędna Z, długość geograficzna i szerokość geograficzna wymagają jednej wartości w wierszu danych, a każdy wiersz tworzy pojedyncze drzewo.
Pojedyncza para współrzędnych, zamknięta w nawiasach kwadratowych i oddzielona przecinkiem, tworzy pojedyncze istniejące drzewo (lub miejsce geometryczne) dla par współrzędnych XY, YX, szerokości/długości geograficznej i długości/szerokości geograficznej. Na przykład: [10, 20]
Pary współrzędnych, znajdujące się w nawiasach kwadratowych (przy czym każda para jest ujęta w osobny nawias i oddzielona przecinkiem), tworzą wielobok 2D, reprezentujący obszar istniejących drzew, któremu nadano georeferencje dla par współrzędnych XY, YX, szerokości/długości geograficznej oraz długości/szerokości geograficznej. Każda para wartości definiuje lokalizację wierzchołków wieloboku. Na przykład: [[10, 10], [10, 20], [20, 20]]
Zmapowane parametry, dla których nie zostały znalezione dane, będą zdefiniowane za pomocą wartości domyślnych narzędzia Istniejące drzewo.
Dla niektórych parametrów nie istnieją odpowiedniki w pliku pomiarowym. Parametry te również otrzymają domyślną wartość, gdy zostanie utworzone istniejące drzewo.
Zapisz ustawienia mapowania, jeżeli to konieczne.
Kliknij OK, aby zaimportować plik pomiarowy.