LandmarkEdycja powierzchni roślinnych

Po narysowaniu powierzchni roślinnej jego właściwości będzie można dalej edytować w palecie Info klikając przycisk Ustawienia powierzchni roślinnej. Ewentualnie kliknij prawym przyciskiem myszy obiekt i wybierz w menu kontekstowym polecenie Edytuj. W kolejnym oknie zaznacz opcję Ustawienia. Parametry w palecie Info mają takie nazwy jak domyślne ustawienia narzędzia i są ułożone mniej więcej w tej samej kolejności. W przypadku obiektów, które używają określonego stylu, parametry stylu są wyświetlane tylko w celach informacyjnych. Ich edycja nie jest możliwa.

Poszczególne opcje ustawień tego narzędzia zostały opisane w zagadnieniu: Ustawienia powierzchni roślinnej. W tym miejscu omówione zostaną tylko odmienne parametry.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Styl płyty

Skorzystaj z opcji dostępnych w liście rozwijanej, aby zastąpić, edytować lub usunąć bieżący styl lub utworzyć nowy styl obiektu parametrycznego (zob. Modyfikacja stylu obiektu w palecie Info).

Zmiana w stylu obiektu parametrycznego sprawi, że wszystkie obiekty w pliku korzystającego z tego stylu, zostaną dostosowane.

Ukryj opcje wg stylu

Zaznacz tę opcję, aby ukryć wszystkie parametry definiowane według stylu; tych parametrów nie można edytować ani w oknie ustawień, ani w palecie Info.

Pole powierzchni rzeczywiste

W tym polu zostanie wyświetlone pole powierzchni. Jego wartość oblicza się na podstawie powierzchni modelu terenu (jeśli taki istnieje) lub powierzchni zdefiniowanej przez polilinię, a następnie mnoży przez Współczynnik powiększenia pow. (jeśli nie ma modelu terenu). Na liście rozwijanej Jednostki należy wskazać właściwą jednostkę.

Odwzorowana powierzchnia

Ten parametr wskazuje pole powierzchni odwzorowanej. Jeśli model terenu nie jest dostępny, pole powierzchni odwzorowane oraz rzeczywiste są jedynkowe.

Jednostki

Wybierz, w jakich jednostkach ma zostać wyrażona powierzchnia.

Liczba

To jest łączna liczba roślin, występujących w zaznaczonej powierzchni roślinnej.

Edytuj komponenty

Kliknij ten przycisk, aby w oknie „Komponenty krajobrazu” skonfigurować ustawienia komponentów powierzchni roślinnej, jak to opisano w zagadnieniu: . Tworzenie komponentów powierzchni roślinnej

Odległość

W przypadku gdy używasz powierzchni roślinnej jako modyfikatora, wprowadź wartość dodatnią, aby wyznaczyć poziomą odległość pomiędzy najbliższymi punktami dwóch sąsiednich obszarów modyfikatora. Czym odległość jest większa, tym wielobok (modyfikator) będzie bardziej uproszczony. Liczba punktów źródłowych, którymi można edytować model, wzrasta wraz ze zmniejszaniem odległości. Jeśli wprowadzisz wartość 0, modyfikator nie zostanie uproszczony.

Liczba punktów kontrolnych

To jest liczba punktów kontrolnych utworzonych przez modyfikator (tj. powierzchnię roślinną).

<Warstwa modelu terenu>

Zaznacz opcję <Warstwa powierzchni roślinnej>, gdy model terenu oraz powierzchnia roślinna znajdują się w tej samej warstwie.

LUB: Zaznacz warstwę projektową modelu terenu, który modyfikujesz. Powierzchnia roślinna jest stosowana jako modyfikator terenu do pierwszego modelu terenu, znajdującego się w wybranej warstwie.

Aby powiązać powierzchnię roślinną na bazie wieloboku 3D z modelem terenu, wybierz z listy warstwę zawierającą model terenu. Wielobok 3D zostanie zrównany z powierzchnią modelu terenu. W tym wypadku wielobok nie ma żadnego wypełnienia, natomiast rośliny (jeśli w ogóle takie występują) znajdują się na powierzchni modelu terenu.

Informacje

 

Cena jednostkowa

Jest to cena za jednostkę kwadratową materiału użytego do powierzchni. Ten parametr zostanie użyty w raportach.

Kod ceny

W tym polu można wprowadzić kod ceny, np. SKU.

Parametry dotyczące punktów kontrolnych

Te parametry dotyczą punktów kontrolnych ścieżki, w oparciu o którą powstała powierzchnia roślinna; zob. Modyfikacja punktów kontrolnych obiektów

Zakładka Renderowanie

 

Tekstura

Jeśli powierzchnia roślinna jest wyświetlana w 3D jako teksturowalna warstwa, możesz wybrać z listy opcję Tekstura. Gdy powierzchnia roślinna posiada „widoczne” komponenty, tekstura komponentu zdefiniowana dla rzędnej odniesienia będzie zawsze nadpisywała ustawienia tej tekstury. Edycja tekstury jest możliwa za pomocą narzędzia Edytuj odwzorowanie. Zob. Narzędzie Edytuj odwzorowanie.

Poniżej opisaliśmy inne metody edycji powierzchni roślinnej:

Atrybuty 2D powierzchni roślinnej można dostosować za pomocą palety Atrybuty. Jest to zalecane, gdy na rysunku nie są wyświetlane żadne rośliny 2D.

Kiedy zmieniasz style roślin, które występują w powierzchni roślinnej, wystąpienia roślin w tej powierzchni również ulegną zmianie. Podobnie dzieje się, gdy dostosowujesz styl powierzchni w arkuszu kalkulacyjnym (zob. Tworzenie domyślnego raportu powierzchni roślinnej).

Przejdź do palety Info, aby modyfikować etykietę. Możesz równie nadać je atrybuty klasy czy przesuwać jej punkty kontrolne na rysunku. Przypomina to edycję etykiety rośliny. Zob. Edycja etykiety rośliny.

Aby poprawić czytelność etykiet, użyj polecenia Wyrównaj/rozstaw linie wskaźnikowe w menu Modyfikacja (zob. Wyrównywanie i rozstawianie linii wskaźnikowych).

Aby móc przekształcić powierzchnię roślinną, kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Następnie kliknij polecenie Edytuj w menu kontekstowym. Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Edytuj powierzchnię roślinną”. Zaznacz opcję Ścieżka. To aktywuje narzędzie Przekształć obiekt. Dzięki temu można zmieniać ścieżkę obiektu bezpośrednio na rysunku.

Użyj poleceń: Scal powierzchnie, Wytnij z powierzchni, Utwórz część wspólną powierzchni i Utwórz powierzchnię, aby edytować powierzchnię roślinną. Zob. Edycja powierzchni obiektów 2D.

Powierzchnia roślinna

Ustawienia powierzchni roślinnej

Tworzenie komponentów powierzchni roślinnej

Tworzenie etykiety powierzchni roślinnej

Tworzenie domyślnego raportu powierzchni roślinnej