Design SuiteEksport modeli IFC

Polecenie

Lokalizacja

Eksportuj model IFC

Plik > Eksportuj

Pliki projektowe Vectorworks można wyeksportować do następujących formatów: .ifc, .ifczip i .ifcxml.

Vectorworks obsługuje eksport do wersji IFC 2x3 i 4. Eksport projektu do pliku IFC odbywa się na podstawie geometrii i innych przynależących danych potrzebnych w wyeksportowanym pliku. Taka specyfikacja, stanowiąca podzbiór geometrii i danych w modelu budynku, nazywa się Model View Definition (MVD). Definicje MVD powstały jako efekt współpracy na szczeblach międzynarodowym, krajowym i lokalnym w celu ujednolicenia wymiany danych na różny użytek, jak np.: do koordynacji procesu projektowego, wykrywania kolizji i konfliktów, analizy strukturalnej oraz ilościowej elementów. Możesz wykorzystać MVD do zautomatyzowania eksportu lub samodzielnie wskazać niestandardowy zestaw geometrii i danych, które mają zostać wyeksportowane.

Możesz wyeksportować ścianę wraz z jej komponentami jako pojedynczą jednostkę IFC (IfcWall lub IfcWallStandardCase) albo podzielić ją na poszczególne komponenty do celów szacunkowych (IfcBuildingElementPart). Jeśli którykolwiek z komponentów ściany został zmodyfikowany tak, że odbiega pod względem wysokości od reszty ściany, wówczas komponenty zostaną automatycznie wyeksportowane jako osobne elementy.

Aby wyeksportować plik Vectorworks do formatu IFC:

Najlepszy efekt można uzyskać, poprzedzając eksport następującymi czynnościami:

W Preferencjach Vectorworks ustaw niską Rozdzielczość konwersji 3D, aby zmniejszyć rozmiar pliku.

Ustaw projekt w Rzucie 2D/Głównym.

Przybliż widok na mały, prosty element modelu.

Zaznacz odpowiednie polecenie.

Zostanie otwarte okno dialogowe Eksportuj model IFC.

W każdej z kategorii w zakładce Dane zdefiniuj ogólne opcje eksportu, wypełnij dane dotyczące terenu i autora. Wiele z tych pól wymaganych jest w specyfikacji IFC; automatycznie zostaną im przyporządkowane odpowiedniki IFC po to, aby zostały uwzględnione w nagłówku pliku IFC.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Opcje eksportu

Zdefiniuj opcje eksportu dla tego pliku.

Format pliku

Wybierz z listy rozwijanej format, do którego chcesz wyeksportować plik: .ifc-, .ifczip lub .ifcxml.

Wersja IFC

Wybierz wersję IFC.

Widok modelu (MVD)

Zaznacz definicję MVD, której chcesz użyć do wyeksportowania projektu IFC. MVD definiuje geometrię oraz dane wymagane do eksportu.

CV 2.0 - Architecture to oficjalna definicja MVD od buildingSMART International, przeznaczona do eksportowania modeli architektonicznych z możliwością ich skoordynowania z modelami konstrukcyjnymi i instalacji technicznych.

Extended Vectorworks Model View umożliwia indywidualne dostosowanie geometrii i danych wraz z opcjami eksportu na potrzeby wymiany danych bez standardowej lub oficjalnej definicji MVD.

Ten eksport MVD uwzględnia następujące elementy wykraczające poza CV 2.0 MVD:

geometria 3D jako obiekty proxy (IfcBuildingElementProxy)

wymiary liniowe, kątowe, łukowe i nachylenia

strzałka północy

linia przerwania

przyciski tekstowe (z dołączonymi danymi IFC)

IES VE to niestandardowa definicja MVD służąca do wymiany informacji o modelu z platformą IES-Virtual Environment w celu wykonania symulacji i analiz wydajności energetycznej budynku.

COBie/Facilities Management MVD umożliwia przekazanie zarządcy budynku informacji graficznych i niegraficznych związanych z zarządzaniem obiektem. Zawiera międzynarodową wersję wymogów COBie/COBie2 w zakresie wymiany danych.

Simplified Geometry MVD eksportuje ściany jako IfcWallStandardCase, scalając wszystkie elementy w jedną ekstruzję. Płyty eksportowane są jako zbiór pojedynczych egzemplarzy płyt (jedna płyta przypada na jeden komponent).

Reference View MVD (tylko dla IFC4) eksportuje geometrię, która ma zostać użyta tylko jako model referencyjny. Model nie jest konwertowany do pierwotnych obiektów ani nie będzie modyfikowany przez odbiorcę. Ten typ MVD znajduje zastosowanie w prezentacjach wizualnych, koordynacji, wykrywaniu konfliktów, przedmiarach itd.

Widok modelu oraz ewentualne dodatki są dodawane do nagłówka pliku IFC w formie informacji.

Dodatkowo dołącz:

Zaznacz opcjonalne informacje, które mają zostać dodane do widoku modelu podczas eksportu.

Opcja Przedmiar przypisuje dane ilościowe do konkretnych pól IFC w celu ich późniejszego wykorzystania w przedmiarach i kosztorysach.

Gdy zaznaczysz opcję Plan graniczenia stref 1. stopnia, wyeksportowane zostaną rzuty powierzchni przylegających między Strefami a przyległymi do nich powierzchniami, takimi jak ściany, podłogi i sufity. Na rzutach oznaczone zostanie także położenie oraz zasięg otworów, takich jak okna i drzwi. (Ten element wymagany jest w wielu programach do analiz energetycznych budynku.)

Eksportuj tylko widoczne obiekty

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować tylko obiekty z widocznych klas (wybór warstw do wyeksportowania definiują opcję w zakładce Mapowanie warstw). W przeciwnym razie wyeksportowane zostaną wszelkie obiekty wymagane przez wybrany Widok modelu.

Eksportuj model terenu

W przypadku projektów zawierających model terenu ta opcja eksportuje geometrię modelu trenu i umożliwia mapowanie warstw z modelem terenu w zakładce Mapowanie warstw.

Eksportuj niestandardowe zestawy właściwości

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować niestandardowe zestawy właściwości zaznaczone w oknie dialogowym Zarządzaj niestandardowymi zestawami właściwości. Zastosuj tę opcję do danych IFC obiektów, do modeli, które nie są wyraźnie zdefiniowane w definicji Model View, lub gdy korzystasz z Extended Vectorworks Model View.

Eksportuj bryły w formacie BREP

W zależności od aplikacji odbierającej oraz wymogów związanych z wymianą danych, bryły należy uprościć do modeli powierzchniowych, znanych również jako boundary representation (BREP), aby zapewnić ich prawidłowy widok i identyfikację.

Eksportuj tekst w formacie Unicode

Zaznacz tę opcję, aby wyeksportować tekst w formacie Unicode. Ten format jest bardziej wiarygodny w przypadku znaków dwubajtowych (używanych do wyświetlania znaków w alfabetach japońskim, chińskim oraz w cyrylicy), pod warunkiem że aplikacja odbierająca je obsługuje.

Eksportuj ściany/płyty z podziałem na komponenty

Zaznacz tę opcję, aby komponenty ścian i płyt wyeksportować jako podelementy do celów oszacowania materiałów budowlanych.

Dane o projekcie

 

Nazwa

Wprowadź nazwę projektu.

Stan

Wprowadź stan realizacji projektu.

Typ projektu

Wprowadź typ projektu.

Opis projektu

Wprowadź opis projektu.

ID pozwolenia na budowę

Wprowadź numer identyfikacyjny pozwolenia na budowę.

Pow. brutto (planowana)

Wprowadź planowaną powierzchnię brutto całego projektu.

Kod waluty

Wybierz z listy rozwijanej kod waluty, który zostanie zastosowany w tym projekcie (np. EUR dla euro, USD dla dolara amerykańskiego).

Jednostka czasu

Wybierz z listy rozwijanej jednostkę czasu, która zostanie zastosowana w tym projekcie.

Domyślna klasyfikacja

Wybierz z listy rozwijanej kod klasyfikacji projektu. Gdy zaznaczysz opcję Inne, wprowadź samodzielnie domyślną klasyfikację w przeznaczonym do tego polu.

Dane o autorze

Wprowadź dane o głównym autorze pliku.

Funkcja

Wybierz z listy rozwijanej funkcję pełnioną przez autora w projekcie. Gdy zaznaczysz opcję Inne, wprowadź samodzielnie funkcję w przeznaczonym do tego polu.

Kategoria

Kliknij przycisk Wyszukaj, aby otworzyć okno dialogowe „Szukaj w kategorii <domyślna klasyfikacja>”. Zawartość listy wyświetlanej w tym oknie dialogowym zależy od Domyślnej klasyfikacji wybranej w zakładce Dane o projekcie. Zaznacz wybraną kategorię klasyfikacji. Gdy w Domyślnej klasyfikacji zaznaczyłeś opcję Inne, opcja Inne będzie zaznaczona. Wprowadź samodzielnie kategorię w przeznaczonym do tego polu. Kategoria wybrana z listy zostanie wyświetlona w tym oknie dialogowym.

Dane adresowe autora

Wprowadź odpowiednie dane adresowe dotyczące lokalizacji, w której autor wykonuje działalność.

Dane o firmie

Wprowadź odpowiednie dane dotyczące firmy odpowiadającej za projekt.

Funkcja

Wybierz z listy funkcję pełnioną przez firmę. Gdy zaznaczysz opcję Inne, wprowadź samodzielnie funkcję w przeznaczonym do tego polu.

Kategoria

Kliknij przycisk Wyszukaj, aby otworzyć okno dialogowe „Szukaj w kategorii <domyślna klasyfikacja>”. Zawartość listy wyświetlanej w tym oknie dialogowym zależy od Domyślnej klasyfikacji wybranej w zakładce Dane o projekcie. Zaznacz wybraną kategorię klasyfikacji. Gdy w Domyślnej klasyfikacji zaznaczyłeś opcję Inne, opcja Inne będzie zaznaczona. Wprowadź samodzielnie kategorię w przeznaczonym do tego polu. Kategoria wybrana z listy zostanie wyświetlona w tym oknie dialogowym.

Dane adresowe firmy

Wprowadź odpowiednie dane adresowe dotyczące miejsca działalności firmy odpowiadającej za projekt. Jeśli dane adresowe autora i firmy są takie same, możesz skopiować tutaj dane adresowe autora jednym kliknięciem za pomocą przycisku Kopiuj dane adresowe autora. Jakiekolwiek zmiany wprowadzone później do poszczególnych zakładek nie będą miały na siebie wpływu.

Dane o terenie

Wprowadź dane o lokalizacji, w której realizowany jest projekt, bez względu na to, czy model terenu ma zostać uwzględniony w eksporcie czy też nie.

Jeśli plik zawiera dane georeferencyjne, IFC 2x3 eksportuje współrzędne geolokacyjne, natomiast IFC 4 eksportuje oprócz współrzędnych geolokacyjnych także określony układ współrzędnych dla danego pliku. Zob. Dodawanie georeferencji do dokumentu

Jeśli plik nie posiada georeferencji, ale znane są wartości takie jak: szerokość i długość geograficzna oraz wyniesienie, wprowadź je tutaj.

Dane adresowe terenu

Wprowadź dane adresowe terenu.

Dane o budynku

Zdefiniuj właściwości IFC skojarzone z budynkiem.

ID/Nazwa/Opis

Wprowadź numer identyfikacyjny, nazwę i opis budynku.

Kategoria

Kliknij przycisk Wyszukaj, aby otworzyć okno dialogowe „Szukaj w kategorii <domyślna klasyfikacja>”. Zawartość listy wyświetlanej w tym oknie dialogowym zależy od Domyślnej klasyfikacji wybranej w zakładce Dane o projekcie. Zaznacz wybraną kategorię klasyfikacji. Gdy w Domyślnej klasyfikacji zaznaczyłeś opcję Inne, opcja Inne będzie zaznaczona. Wprowadź samodzielnie kategorię w przeznaczonym do tego polu. Kategoria wybrana z listy zostanie wyświetlona w tym oknie dialogowym.

Planowana pow. brutto

Wprowadź całkowitą planowaną powierzchnię brutto budynku do celów programowania funkcjonalnego.

Wysokość n.p.m. budynku/Wysokość n.p.m. terenu

W tych polach wprowadź wysokość budynku oraz terenu (n.p.m.).

Typ użytkowania

Wprowadź typ użytkowania budynku zgodnie z normami budowlanymi obowiązującymi w danym kraju.

Podstawowy typ konstrukcji

Zdefiniuj podstawowy typ konstrukcyjny budynku, według klasyfikacji odporności pożarowej budynku zgodnej z obowiązującym w danym kraju kodeksem budowlanym.

Uzupełniający typ konstrukcji

Zdefiniuj uzupełniający typ konstrukcyjny budynku, według klasyfikacji odporności pożarowej budynku zgodnej z obowiązującym w danym kraju kodeksem budowlanym.

Instalacja tryskaczowa

Zaznacz tę opcję, aby wskazać, że budynek jest wyposażony w instalację tryskaczową. Jeśli jest w nią wyposażony, zaznacz, czy instalacja jest automatyczna. (Ta opcja zostanie przejęta w zakładce Mapowanie warstw, gdzie można ją odpowiednio dostosować dla poszczególnych kondygnacji.)

Rok budowy

Wprowadź rok, w którym budynek został wzniesiony.

Status zabytku

Zaznacz tę opcję, aby wskazać, czy budynek posiada status zabytku.

Dane adresowe budynku

Wprowadź adres, pod którym znajduje się budynek. Jeśli dane adresowe terenu i budynku są takie same, możesz skopiować tutaj dane adresowe terenu jednym kliknięciem za pomocą przycisku Kopiuj dane adresowe terenu. Jakiekolwiek zmiany wprowadzone później do poszczególnych zakładek nie będą miały na siebie wpływu.

Przejdź do zakładki Mapowanie warstw, aby wskazać warstwy projektowe, które mają zostać wyeksportowane, oraz przypisać Nazwę kondygnacji, jaką otrzymają po wyeksportowaniu. Powyższe odnosi się także do modelu terenu, jeśli taki został zdefiniowany. Jeśli model od podstaw został opracowany przy użyciu kondygnacji, mapowanie zostanie przeprowadzone automatycznie; warstwy projektowe przypisane do kondygnacji budowlanych zostaną automatycznie dodane do listy Zmapowane warstwy (Eksportuj model IFC, zakładka Mapowanie warstw) oraz przyporządkowane do odpowiedniej kondygnacji (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect lub Vectorworks Landmark). Możesz także dostosować mapowanie ręcznie.

Dla każdej ze zmapowanych warstw wskaż przynależne dane o budynku lub terenie.

Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.Kliknij, aby pokazać/ukryć parametry.

Parametr

Opis

Nazwa kondygnacji Vectorworks

Zdefiniuj opcje mapowania dla każdej z kondygnacji, a także dla modelu terenu, jeśli uwzględniłeś go w eksporcie w zakładce Dane. Gdy zaznaczysz kondygnację, wyświetlone zostaną przynależące do niej warstwy, które można poddać mapowaniu. W przypadku plików od podstaw zbudowanych z kondygnacji, mapowanie do kondygnacji IFC odbywa się automatycznie.

Nazwa kondygnacji IFC

To jest nazwa przypisana do mapowanych warstw przeznaczonych do eksportu, wyświetlanych na liście Zmapowane warstwy. W razie potrzeby zmień nazwę kondygnacji.

Dostępne warstwy

Tutaj wyświetlane są warstwy Vectorworks, które można poddać mapowaniu; lista wyszczególnia warstwy skojarzone z liczbą kondygnacji oraz kondygnacją zaznaczoną na liście wyboru kondygnacji/modeli terenu. Lista rozwijana Nazwa kondygnacji Vectorworks wyświetla kondygnację, którą zamierzasz dostosować.

Liczba kondygnacji

Tutaj wyświetlana jest liczba kondygnacji w pliku, która definiuje liczbę kondygnacji dostępnych na liście wyboru kondygnacji/modeli terenu. Jeśli liczba wprowadzonych w tym polu kondygnacji różni się od liczby kondygnacji istniejących w pliku, wyświetlone zostaną dodatkowe warstwy, które będzie można przyporządkować do bieżącej kondygnacji. Zwiększa to elastyczność eksportu, umożliwiając nadpisywanie struktury kondygnacji ustalonej w pliku oraz przypisywanie określonych warstw do różnych kondygnacji podczas eksportu.

Zmapowane warstwy

Tutaj wyświetlane są warstwy, które zaznaczono do wyeksportowania. Bieżącą oraz wyeksportowaną nazwę definiuje się w polach Nazwa kondygnacji Vectorworks i Nazwa kondygnacji IFC.

Dodaj >

Kliknij ten przycisk, aby dodać dostępne warstwy Vectorworks do listy Zmapowane warstwe, które są przeznaczone do eksportu.

< Usuń

Kliknij ten przycisk, aby usunąć zmapowane warstwy przeznaczone do eksportu, przenosząc je z powrotem na listę Dostępne warstwy.

Dane zmapowanej warstwy

Określ właściwości IFC dla zaznaczonych pozycji z listy Zmapowane warstwy.

Kondygnacja nadziemna

Zaznacz tę opcję, aby oznaczyć powyższą kondygnację jako kondygnację nadziemną.

Poziom wejścia

Zaznacz tę opcję, aby oznaczyć powyższą kondygnację jako kondygnację na poziomie wejścia do budynku.

Instalacja tryskaczowa

Zaznacz tę opcję, aby oznaczyć powyższą kondygnację jako kondygnację wyposażoną w instalację tryskaczową. Jeśli jest w nią wyposażona, zaznacz, czy instalacja jest automatyczna. Początkowe ustawienia dla tego parametru odpowiadają ustawieniom instalacji tryskaczowej w karcie Dane.

Planowane powierzchnie, Brutto/Netto

Wprowadź planowaną powierzchnię brutto i netto zaznaczonej kondygnacji do celów projektowych i programowania funkcjonalnego.

Zapisz ustawienia eksportu i wyeksportuj projekt.

Aby zapisać ustawienia zdefiniowane w oknie dialogowym „Eksportuj model IFC” bez eksportowaniu projektu, kliknij przycisk Zapisz ustawienia. Ustawienia zostaną zapisane, a okno dialogowe Eksportuj model IFC zamknięte.

Kliknij Eksportuj, aby wyeksportować projekt.

Wprowadź nazwę i lokalizację pliku w oknie dialogowym Eksportuj IFC.

Informacje o IFC

Przypisywanie danych IFC do obiektów

Importowanie plików IFC

Opracowanie konstrukcji budynku przy użyciu kondygnacji