Dodawanie wpustów
Tryb |
Narzędzie |
Zestaw narzędzi |
Utwórz wpusty
|
Drenaż płyty |
Architektura |
Aby dodać wpusty do płyty, wykonaj następujące kroki:
Zaznacz żądaną płytę.
Aktywuj narzędzie.
Kliknij przycisk Ustawienia, aby otworzyć okno „Ustawienia płyty” i zdefiniować w nim domyślne wartości narzędzia (zob. Ustawienia: Drenaż płyty). Niektóre parametry można później zmienić podczas edycji za pomocą trybu Edytuj dostępnego w narzędziu Drenaż płyty (zob. Edycja elementów drenażu płyt).
Zaznacz tryb.
Najedź kursorem na płytę, aby wyświetlić specjalne punkty snapowania. Na ich podstawie łatwiej jest wstawić wpusty na tej samej wysokości. Wstawianie wpustów w punktach snapowania nie jest wprawdzie konieczne, jednak w przypadku płyty bez istniejącego wpustu ten sposób ułatwia tworzenie wgłębień na równej wysokości (przynajmniej dla krawędzi, które wychodzą z zaznaczonych naroży).
Aby uzyskać tę samą wysokość wzdłuż całej krawędzi, nachylenie płyty powinno być prostopadłe do tej krawędzi na całej jej długości. Aby dwie sąsiadujące krawędzie znajdowały się na równej wysokości, należy zmienić nachylenie płyty w narożu między tymi krawędziami. Dzięki temu powstanie wgłębienie. Wysokość obrzeża płyty jest wyznaczona przez ogólną geometrię płyty oraz geometrię drenażu, a więc nie może być bezpośrednio modyfikowana przy pomocy narzędzia Drenaż płyty.
Kliknij zaznaczoną płytę, aby umieścić wpust.
Wraz z wpustem zostaną dodane do płyty wgłębienia w czterech kierunkach po przekątnej. Wgłębienia są zawsze zorientowane ukośnie, nawet w obróconym rzucie głównym. Automatyczne strzałki nachylenia wskazują kierunek i kąt nachylenia.
W przypadku płyt posiadających nachylony komponent wysokość wpustu ustala się w odniesieniu do górnej krawędzi pochyłego komponentu. W przypadku płyt posiadających nachyloną powierzchnię wysokość wpustu ustala się w odniesieniu do podstawowej wysokości płyty. Zobacz w zagadnieniu Ustawienia płyt, jak można wskazać, czy nachylenie dotyczy określonego komponentu płyty czy całej powierzchni płyty.
Może się zdarzyć, że wpust znajduje w takim miejscu, że żadna powierzchnia nie odprowadza wody w jego kierunku. Zadaniem projektanta jest odpowiednie skorygowanie wpustu. Jedyne, co na to wskazuje, to fakt, iż geometria płyty pozostała bez zmian po umieszczeniu wpustu.